Veri merkezi nedir ve hizmetleri nasıl olmalıdır?

Veri merkezi nedir ve hizmetleri temel olarak neleri kapsamalıdır? Öncelikle bir veri merkezi, bir kuruluşun BT operasyonlarını ve cihazlarını bir merkezde, verilerini depoladığı, yönettiği ve kullanıma açtığı yerdir.

Veri merkezleri bir ağın en kritik sistemlerini barındırır ve günlük operasyonların sürekliliği için hayati öneme sahiptir. İş ile ilgili bu süreçlerin güvenli ve sağlıklı yürüyebilmesi için , operasyonel veri akışına hızlı ve güvenli bir şekilde kaydedip erişmenin dışındaki başka iş ve süreçleri de kapsar. Veri yedekleme veya veri kurtarma işlemlerini optimize etmede, çalışanlara veya müşterilere verilerin akışında ve işletmelerin şimdi ve ileride nelere sahip olduğunu gösterebilen analitik işlemlerle büyük verilerin kullanılmasına yardımcı olabilir. Aşağıda veri merkezi nedir ve hizmetleri neler olmalıdır sorusuna arayacağız.

veri merkezi nedir - Veri merkezi nedir ve hizmetleri nasıl olmalıdır?

Veri merkezi nedir?

Veri merkezi tasarımları benzersiz olsa da, bir veri merkezi internete güvenli bir şekilde açık ve kullanıcıların güvenlik ve performanslı bir şekilde veriye ve uygulamalarına eriştikleri bir yerdir. Veri merkezi nedir sorusuna genel olarak yedekleme donanımı, yedekli güç altyapısına sahip, yangın uyarı ve önleme tesisleri ve klima gibi ısı/nem düzenleyici bileşenlerin yanı sıra sunucular, ağ cihazları ve güvenlik duvarları gibi BT varlıklarını barındıran bir depodur diyebiliriz. Bir veri merkezi karmaşık (özel bina) veya basit (yalnızca birkaç sunucunun bulunduğu bir alan veya oda) olabilir. Ayrıca, bir veri merkezi özel veya diğer işletmelerle paylaşılabilir durumda da bulunabilir.

Veri merkezi hizmetleri denince ne anlıyoruz?

Veri merkezi hizmetleri, bir veri havuzunun çevresinde düzenlenen ya da bir işletmeye ait bir verinin depolanması, yönetimi, erişimi ve kesintisiz çalışması için gerekli olan bileşenleri kapsayan için ortak bir terimdir. Günümüzde bir çok veri merkezi hizmetleri öncelikle yazılım odaklı olabilirken, diğerleri hala nispeten fiziksel, donanım, yazılım ve insan kaynaklarının bir karışımınından oluşan kapsamlı sistemleri içerebilir. Bu hizmetlerin bir çoğu, fiziksel yapılar içerisinde yeterli çevre ve güvenlik donanımını kurmanın yanı sıra yedekli güç ve geniş bant internet bağlantısı gibi hizmetlere yönelik ihtiyaçları karşılamak gibi olabilir. Veri merkezlerini ve diğer benzer çerçeveleri daha iyi kullanmaya yönelik ürünler, bir veri merkezi hizmeti olarak adlandırılabilir ve bu genel kategoride, bir çok farklı BT bölümleri ve tedarikçi hizmetleri farklı yaklaşımlar gösterebilir.

Temel veri merkezi hizmetleri nelerdir?

Veri merkezlerinin acil durumlarda bile çalışır durumda olması en büyük kriterdir. İşletmelerin aşağıdakileri içeren hizmetleri kullanarak maliyet tasarruflarını, iş sürekliliğini ve siber güvenlik ihtiyaçalarını gerçekleştirmeleri mümkündür:

 • Veri merkezi fiziksel yapısı

  Tesislerin tasarımı (inşa / yenileme ve genişleme), is ve güvenlik sertifikaları uyumluluğu.

 • Veri merkezi işlemleri

  Günlük işlemler, izleme ve raporlama, güvenlik değerlendirmeleri.

 • Veri depolama

  Bulut tabanlı depolama, danışmanlık hizmetleri, günlük işlemler, uygulama hizmetleri, izleme ve raporlama, ürün destek hizmetleri, güvenlik hizmetleri.

 • Sunucu barındırma

  Bulutta barındırma, sanal sunucu paylaşımı.

 • İş sürekliliği ve felaket kurtarma

  İş kurtarma, işi yeniden başlatma, bulut tabanlı felaket kurtarma ve yük kontrolü, acil durum planlaması, kriz yönetimi tesisleri ve hizmetlerini kapsar.

Diğer hizmetler

İşletmelerin beklentisi olan veri merkezi hizmetlerine örnek vermek gerekirse:

 • Donanım kurulumu ve bakımı
 • Kesintisiz ve yedekli güç sağlama
 • Veri yedekleme ve arşivleme
 • Kontrollü Internet erişimi
 • E-posta hizmetleri
 • Kullanıcı kimlik doğrulama ve yetkilendirme işlemleri
 • Çeşitli güvenlik duvarı ve anti- malware uygulamaları
 • Dış kaynak süreçlerinin yönetimi
 • Felaket kurtarma ve iş sürekliliğinin sağlanması
 • Etkili ve 7/24 teknik destek

Nereden başlayacağınızı bilmiyor ya da işletmenizin tamamının ya da bir kısmının veri merkezi hizmetlerinden yararlanmayı düşünebilirsiniz. Bu noktada daha önceden bu süreçleri yaşamış, iş ve süreçleri size benzer firmaların deneyimden yararlanabilirsiniz.

SaveSave

SaveSave


Yazıyı paylaş