Sistem odası mı veri merkezi mi? Firmanız için hangisi iyi?

Çok değil 10-15 yıl kadar öncesine kadar bir sunucuya ihtiyaç duyan her işletme, kendi altyapısına, donanıma, tamir ve bakım işlemlerine sahip fiziksel sunucuları, adına sistem odası denen ofisin özel bir odasında bulundurması gerekiyordu. Bununla birlikte, bulut teknolojisindeki yenilikler, sunucu sanallaştırma yazılımlarındaki gelişmeler ve hızlı fiber bağlantılar sayesinde veri merkezi hizmeti kullanımı gibi diğer seçenekler son yıllarda ortaya çıkmıştır.

sistem odasi - Sistem odası mı veri merkezi mi? Firmanız için hangisi iyi?

Veri merkezi ya da sistem odası: İşletmeniz için hangisi iyi?

Kendi işine odaklanma, maliyetleri düşürme, verim ve bunların sonucunda elde edilen karın artırılması gibi nedenlerle sunucu tedarik, bakım ve ölçeklenebilirlikle ilgili sorumlulukları uzman firma ve ekiplere aktarmaya çalışan iş dünyası, artık bunlar yerine firma dışındaki bir veri merkezine güvenebilirler. Bununla birlikte, aynı gelişmeler aynı zamanda yerinde sunucu bakımını ve gereken kaynakları daha kolay ve erişilebilir hale getirdi. Peki şirketiniz için hangi model iyi? Bir veri merkezi hizmetini kullanmak mı yoksa size özel bir sistem odası mı işiniz için daha iyi?

Nasıl ki her işletmenin farklı ihtiyaçları var ve bir işletme için olan en iyi sonuçların başka bir işletme için en iyi çözüm olacağı anlamına gelmiyorsa, her bir yaklaşımın avantajlarını ve dezavantajlarını göz önüne almak gerekiyor. Böylece işletmeniz için en mantıklı olanı belirlemek için artıları ve eksileri tartabilirsiniz.

Sistem odalarının avantajları

Firmanızda kendi sunucu ya da sistem odası bulundurmanız size sahip olma avantajını getiriyor. Sorumlulukların tümü sizde ancak karşılığında sadece firmanınızın kontrol edebileceği avantajlardan yararlanacaksınız.

Kendi sistem odanızın tek yöneticisi olursunuz ve işinizi ölçeklendirirken genişleme de dahil olmak üzere değişen gereksinimleri karşılamak için sisteminizi kendi koşullarınıza göre değiştirebilirsiniz. Bu tür çok yönlü altyapı özelleştirme, sisteminiz alışılmadık derecede karmaşık, geniş veya çok çeşitli uygulamalar içeriyorsa özellikle yararlı olabilir.

Ayrıca, kendi güvenliğinizi yönetebilirsiniz; bu da yine sisteminizi uzaktan üzerinde değişiklik yapılamayacak bir şekilde kontrol etmenizi sağlar.

Sistem odalarının dezavantajları

Firmanızda size ait sistem odası bulunuyorsa BT ekibinizin doğrudan işinizle ilgili süreçlere odaklanmasını isteyebilirsiniz, ancak zamanlarını sunucu yığınlarının ve fiziksel altyapıların devamlı çalışır durumda olmasını sağlamak için harcamak zorunda kaldıklarında dikkatleri bölünecek, verimleri ve iş kaliteleri düşecektir.

Verileriniz tek bir fiziksel konumda depolandığında, yedeklemeler daha az etkili olur. Hırsızlık, yangın, sel ya da başka bir felaket durumunda, kurtarmaya başlamadan her şeyi kaybedebilirsiniz.

Dahası, ağınızı yerel olarak tutmak, işletmenizi yeni konumlara genişletmeyi zorlaştırır. Yeni şubeler açtığınızda, sistem odasının bulunduğu (merkez) lokasyon ile dış bağlantılar için kaynak ve çözümler bulmanız gerekecektir.

Kendi yerinizdeki sunucularınıza yatırım yaptığınızda ilk satın alma maliyetleri önemlidir ve büyümek için ne kadar kapasite gerektiğini bilmiyor olduğunuzdan, ölçeklenebilir bir altyapı planı yapamazsınız. Bu, ya ihtiyacınızdan daha güçlüdür ya da veri ihtiyaçlarınız genişledikçe büyüyemez bir altyapıya sahip olmayı beraberinde getirecektir.

Veri merkezi kullanmanın avantajları

Özellikle daha yeni kurulan bir firmaysanız ya da küçük bir işletmeniz (KOBİ) varsa, sunucularınızı, sahip olduğu kaynakları paylaşarak satın alma maliyetlerinizi düşürmeye yardımcı olan bir veri merkezinde tutmak isteyebilirsiniz.

Ağ erişimleri, elektrik ve iklim kontrolü için veri merkezlerinin yedekli sistemlere sahip olmasından dolayı, ağ ve sunuculara erişim kesintileri yaşamak çok daha az gerçekleşir. Bir veri merkezinde yedekli UPS (kesintisiz güç kaynağı) ve jeneratör bulunur ve bir elektrik kesintisi durumunda bile, sizin tarafınızdan herhangi bir çaba gerektirmeden çalışmaya devam eder.

Veri merkezlerinin dezavantajları

Maliyet açısından daha sonra büyük avantajları olmasına rağmen, ilk kurulum ve geçiş aşamasında bazı maliyetler ortaya çıkabilir. Bunu hazır olun.

Sunucularınızı binanızdan çıkardığınızda, işletmeniz içindeki gözetim ve denetimi kaybedeceksiniz. Sunucu parkınız tamamen dış kaynaklıysa, bakım, güvenlik ve çalışma süresi için veri merkezine tamamen bağımlı kalırsınız. Bu sizin avantajınız olabilir, ancak hala çoğu kişi uzaktaki bu tür uygulamalara daha az bağımlı olmayı tercih etmektedir.

Veri merkezinin niteliğine bağlı olarak, zamanlanmış bakım sürelerinin ne zaman olacağını belirleme imkanınız olabilir veya olmayabilir ve sunucularınız için hangi donanımın kullanıldığını seçebilir veya seçemeyebilirsiniz. Bir çok işletme için, sunucu barındırma (co-location) modeli son derece caziptir, çünkü kendi donanımınızı veri merkezine getirmenizi sağlar.

Sonuç

Bir veri merkezi hizmeti almayı ya da kendi sistem odanızda kalmaya karar verirken, düşünülmesi gereken bir çok faktör olacaktır.

Bu kararı vermenin en iyi yolu, firmanızın ve işinizin özelliklerine bakıp, bu artı ve eksilerini hangilerinin diğerlerinden daha ağır basması gerektiğini belirlemenize yardımcı olabilecek bir uzmana danışmaktır. Karar vermenize yardımcı olması için deneyimli, bilgili bir danışmanla çalışmak büyük bir avantaj sağlayabilir.

SaveSave


Yazıyı paylaş