26/05/2017

Sanallaştırma

Günümüzde sunucuların maliyetinin en az yarısı kullanılmakta olan işlemcilerin bedelidir. Sunucu sanallaştırma bunun önüne geçer. Sunucuların tükettikleri enerjinin yarısı da yine bu işlemciler tarafından kullanılmaktadır. Diğer bir deyişle, bilgisayar sistemlerinin yatırım ve işletim maliyetlerinin en az yarısı işlemcilere harcanmaktadır. Buna karşılık, özellikle sunucu sistem işlemcileri, sistemlerin en az kullanılan kaynaklarıdır. Bu noktada kaynakların daha verimli kullanılması amacıyla sanallaştırma teknolojileri ön plana çıkmıştır. Bu teknolojiler sayesinde hem birincil yatırımdan tasarruf edilir hem de elektrik ve soğutma gibi maliyetlerin önüne geçilir. Techplus olarak önde gelen VMware, Hyper-V, Oracle VM gibi teknolojilerle maliyetlerinizi düşürerek, kaynaklarınızı en verimli şekilde kullanmanızı sağlıyoruz. Ek kaynağa mı ihtiyacınız oldu? Bunu sağlamak bizim için çok kolay.

sanallastirma 1 - Sanallaştırma

Sanallaştırma nedir?

Temel olarak bir fiziksel sunucudaki işlemci, bellek gibi kaynakların birden fazla sanal sunucu tarafından paylaşılması demektir. Bu iş VMware, Hyper-V, Oracle VM gibi bir sanallaştırma yazılımı tarafından yapılır. Tek bir sunucunun kaynaklarını birden çok ortamda paylaşarak, kaynak israfına son verip farklı iş ve görevler için olması gereken sunucuların çalışması sağlanır. Bu şekilde daha az enerji masrafı ile daha yüksek performanslı ve verimli bir altyapı elde etmiş olursunuz. Bunu da birden fazla fiziksel sunucu çalıştırmak için tüketilen büyük miktardaki güç harcamasından kurtularak kazanırsınız. Ayrıca her bir iş ya da görev için sayısız donanım satın alıp bunları yönetmenin maliyetini de ortadan kaldıracaktır.

Ayrıca sanal altyapı ile yedekleme ve felaket kurtarma süreçleri daha verimli ve kolay hale gelir. Sanal sunucuların yedekleme, veri transferi ve geri yükleme işlemleri fiziksel sunuculara göre daha hızlıdır. Bir sunucu, bir dakikadan daha kısa bir sürede sıfırdan geri yüklenebilir.

Sunucu sanallaştırma avantajları

  • İhtiyacınız kadar kaynağa sahip olarak kullanılmayan kaynaklar için fazladan ücret ödemeyin.
  • Esnek altyapı seçenekleriyle ihtiyaç duyulması durumunda kaynaklarınızı arttırın.
  • Güç tüketiminden tasarruf edip çevre dostu bir altyapıya sahip olma avantajı.
  • Sahip olduğunuz kaynağı en verimli şekilde değerlendirin.
  • Elektrik ve internet kesintilerinden etkilenmeden işsürekliliğini garanti altına alın.
  • Altyapı yönetimi için operasyonel maliyetlerinizi sıfırlayın.
  • Firmanızın duyduğu ihtiyaç performansı üst seviyelere çekin.

Sunucu sanallaştırma çözümlerimiz ve fiyatlandırma çalışması için lütfen bize ulaşın.