İş sürekliliği ya da felaket kurtarma

Pek çok firmanın işe yaradığı düşünülen bir felaket kurtarma (Disaster Recovery) planı vardır ya da en azından olması gerektiğini biliyorlardır. Sonuçta, teknolojik altyapı kesintileri, firmanızın mevcut ve olası karlarının azalmasına, müşteri ve güven kayıplarına neden olabilir. Bununla birlikte, pek çok işletme, felaket kurtarma planlarını oluşturmak ya da gerçekten işe yarar hale getirmek için nasıl ilerleyeceğini bilmiyor. Belki de iş sürekliliği ya da felaket kurtarma süreçlerini bir BT işlevi olarak görüyorlar ve sorun ne kadar büyük olursa olsun, BT çalışanlarının durumu idare edebileceğini düşünüyorlar.

is surekliligi - İş sürekliliği ya da felaket kurtarma

Aslında öncelikle gereken mevcut olan ya da olmayan strateji ve taktik planlarının üzerinden bu bakış açısıyla üzerinden geçmenizdir. Bunlara bir bakalım.

Mevcut iş sürekliliği ya da felaket kurtarma planınız

Felaket kurtarma planınızı asla kullanmanız gerekmeyebilir, ancak bu bir felaket kurtarma planı bulunmaması için mazeret olmaktan öteye gitmez. O yüzden elinizde hangi planların ve belgelerin bulunduğunun belirlenmesi, İş sürekliliği ya da felaket kurtarma planınızı oluşturmak için önemli bir adımdır. Hangi iş ve görevler sorumluluğunu kimlerin alacağı bir organizasyon tablosu yapmakla başlayabilirsiniz.

Önceliklendirme

İşletmenize bağlı olarak, operasyonlarınızın süreçlerini önem derecesine göre sıralamak gerekecektir. Binanızın ve ekipmanlarınızın fiziksel olarak korunmasının öncelikli olmalısından emin olun. Önce kim hazır olup çalışmalı? Çağrı merkezi, muhasebe, nakliye vb. hangisi? Bu gibi soruları yanıtlamak, nereden başlayacağınızı ve hangi sırayla servis ve ekipmanların çalışır hale getirileceğini belirlemenize yardımcı olacaktır.

İş sürekliliği kesinti süresi için bir öncelik listesi oluşturun. İşinizde herhangi bir kesinti yapmanın mümkün olmadığı bazı alanlar olabilir ve bu alanlara hitap eden bir sistem oluşturmalısınız. İşletmenizin diğer bölümleri, normal çalışma düzenine gelmeden önce gecikmeye müsaade edebilir. Firmanızın faaliyet alanlarıyla ilişkili bölümlerine öncelik vererek ihtiyaçlarına öncelikle uyan prosedürler ve politikalar oluşturabilirsiniz.

Kapsam

Felaket kurtarma planı kapsamı yalnızca veri ve sunucularınızın bulunduğu veri merkezinden ibaret değildir; ses ve veri ağları, birbirine bağlı uygulamalar, lokal dosya sunucuları, e-posta, güvenlik denetimleri ve uygulamalarınızı barındırabilecek tüm diğer sağlayıcılar da dahil olmak üzere tüm teknoloji bileşenlerini içermelidir. Bir bulut yedekleme sağlayıcınız olmasını kesinlikle düşünün.

İş sürekliliği ve felaket kurtarma birlikte çalışıldığında en iyi sonucu verir. Sistemleriniz çalışmaz hale geldiğine, çalışanlarınızın duruma göre çalışmasını sağlamak için alternatif yollar bulmalısınız. Felaket kurtarma planları, sistemlerin iyileştirilmesi için önceliklerin İş Etki Analizi’ne dayandığını ve BT çalışanlarınızın sistemleri kurtarmaya çalışırken müşterilerinize hizmetlerinizin devam etmesi stratejilerini de içermelidir. O yüzden felaket kurtarma ve iş sürekliliğini topyekün beraber düşünerek oluşturulmuş bir strateji sizi olası bir kesintiye karşı hazır olmanızı sağlar.

Felaket kurtarma planlarını ideal hale gelmesi bir felaket yaşanmadan zor olabilir ancak imkansız değildir. Özellikle BT çalışanlarınızı bir felaket durumunda nasıl davranacakları konusunda eğitin ve felaket kurtarma prosedürlerini her yıl test etmekten çekinmeyin. Sistemlerinizin hızlı bir şekilde restorasyonu planlarınızın nihai hedefidir ve bu planların önceden hazırlanması bunun başarılmasına yardımcı olabilir.

Sonuç

Tabii ki, yukarıda özetlenen süreçler, bir felaket kurtarma planını düşündüğümüzde en temel unsurlar arasındadır. Firmanızın operasyonlarının boyutuna ve karmaşıklığına bağlı olarak, daha ayrıntılı bir plan düşünmelisiniz. BT tedarikçi ya da desteği aldığınız firma daha derin ve ayrıntılı bir plan için yardımcı olabilir ve sizinle birlikte çalışarak felaket durumunda işinize hızlı ve eksiksiz bir şekilde geri dönebilmeniz için bu planı oluşturmanıza katkı sağlayabilir.

Mevcut iş sürekliliği ya da felaket kurtarma planlarınıza ne kadar güveniyorsunuz?

SaveSave

SaveSave


Yazıyı paylaş